Księgowość – nie tylko liczby i podatki, ale także fascynujące historie! Poznaj najlepsze ciekawostki!

Większość z nas zdaje sobie sprawę, jak ważna jest analiza i zapisywanie przychodów i wydatków. Niestety jednak zdarza się nam często nie doceniać najważniejszej dziedziny, która się tym zajmuje: księgowości. W dzisiejszym artykule postaram się przekazać Wam kilka ciekawych faktów na temat tej dziedziny, o których zapewne nie mieliście pojęcia.

Księgowość to nie tylko matematyka i liczby. W dzisiejszych czasach coraz częściej jest to również dziedzina, która wymaga dużej kreatywności i umiejętności w interpretacji danych finansowych. Nie tylko podstawowe księgowanie, ale także analiza, projektowanie systemów, doradztwo, itp. Ciekawostki, które przedstawimy powinny Was przekonać, że księgowość to coś więcej niż tylko nudne liczenie pieniędzy.

1. Księgowi doprowadzili do aresztowania Ala Capone

Fakt, że Al Capone trafił do więzienia za unikanie podatków jest powszechnie znany. Jednak niewiele osób wie, że to specjalnie powołany zespół księgowych doprowadził do aresztowania Capone’a. Zespół tzw. forensic accountants, na czele z Frankiem J. Wilsonem, który zaczynał karierę właśnie jako księgowy, zajmował się analizą dokumentów finansowych Capone’a. Dzięki temu udało się udowodnić, że Capone ukrywał swoje dochody przed podatkiem, co doprowadziło do jego aresztowania.

2. Księgowi podliczają głosy przed ceremonią wręczenia Oscarów

Od 1935 roku to właśnie księgowi są odpowiedzialni za podliczanie głosów przed ceremonią wręczenia Oscarów. W niemal całej historii Oscarów za podliczanie głosów odpowiedzialna jest jedna firma, PricewaterhouseCoopers (PwC). Jest to wielonarodowa korporacja z siedzibą w Londynie, która w wielu rankingach uznawana jest za najbardziej prestiżową firmę księgową na świecie. Dzięki ich pracy mamy pewność, że wyniki głosowania na Oscary są dokładne i wiarygodne.

3. Księgowy wynalazł gumę balonową

Walter Diemer, pracujący w 1928 roku jako księgowy w firmie Fleer Chewing Gum Company, wpadł na pomysł wyprodukowania gumy o niezwykłej rozciągliwości, z której można robić balony. Firma wkrótce zaczęła promować gumę Diemera pod nazwą „Dubble Bubble”. Księgowy osobiście uczył sprzedawców, jak robić z niej balony, co okazało się strzałem w dziesiątkę.

4. Współzałożyciel firmy Nike to księgowy

Phil Knight, założyciel Nike, pracował jako księgowy zanim założył tę słynną markę. To pokazuje, że znajomość tajników finansów firmowych i dobry pomysł na biznes to doskonałe połączenie.

5. Wiele sławnych osób to (niedoszli) księgowi

Wśród osób, które kształciły się w dziedzinie rachunkowości, jest wiele znanych osób. Jednymi z nich są Mick Jagger, Janet Jackson, Robert Plant czy John Grisham.

6. Monty Python często żartował z księgowych – z mało znanego powodu

Legenda głosi, że zainteresowanie księgowymi w skeczach Monty Pythona ma swoje źródło w historii życia Johna Cleese’a. Ponoć jego ojciec naciskał, aby syn został księgowym – co na szczęście się nie stało. Jeśli nie znacie żartów księgowych Monty Pythona, to koniecznie obejrzyjcie poniższy skecz. Opowiada on o księgowym mającym marzenie, aby przekwalifikować się na… poskramiacza lwów.

7. Pierwsze w historii zapisane imię należało do księgowego

Historia księgowości sięga czasów wczesnej starożytności. Yuval Noah Harari w swojej książce „Sapiens. Od zwierząt do bogów” przywołuje pierwszy w historii tekst pisany, który powstał około roku 3200 p.n.e. w Mezopotamii. Są to proste zapiski księgowe dotyczące ilości zakupionego jęczmienia, podpisane przez autora imieniem „Kushim”, które można uznać za pierwsze w historii imię człowieka utrwalone na piśmie.

8. Pochwała księgowości w Biblii

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w tekstach biblijnych znajdują się wzmianki odnoszące się do księgowości. W rzeczywistości, niektóre fragmenty sławią księgowość jako coś niezwykle wartościowego! Na przykład, w Księdze Syracha czytamy: „Cokolwiek przekazujesz, niech będzie w liczbie i wadze, a dawanie i odbieranie – wszystko na piśmie” (Syr 42.7). Z kolei w Ewangelii według św. Łukasza słyszymy: „Któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw i nie obliczy wydatków, czy ma na wykończenie? Inaczej, gdyby założył fundament, a nie zdołałby wykończyć, wszyscy, patrząc na to, zaczęliby drwić z niego” (Łuk 14.28-29).

9. Międzynarodowy Dzień Księgowości

Książka weneckiego kupca Luca Pacioli wydana w 1494 roku opisuje pierwszy raz księgowość. Tytuł tej książki to „Summa de Arithmetica, Geometria, Proportioni et Proportionalità”. Pacioli jest często nazywany „ojcem księgowości i rachunkowości”, ponieważ jego traktat ustanowił podwaliny pod tzw. księgowość podwójną. Co ciekawe, dzieło to zostało wydane 10 listopada. Właśnie ten dzień uznano za Międzynarodowy Dzień Księgowości, który obchodzimy od 1972 roku.

10. Pierwsza polska organizacja księgowych

Pierwsza polska organizacja księgowych powstała w 1907 roku i nosiła nazwę „Związek Buchalterów w Warszawie”. Słowo „buchalter” było wówczas wzorowane na niemieckim „buchhalter” i oznaczało księgowego. Dopiero w 1926 roku zmieniono nazwę na „Związek Księgowych w Polsce”, aby promować polskie słowo. Współczesne Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, do którego należy inFakt, jest duchowym spadkobiercą tej pierwszej organizacji. Warto dodać, że pierwszy na świecie związek księgowych powstał w Szkocji już w 1854 roku.

11. 9 czerwca obchodzimy w Polsce dzień księgowego

W Polsce każdego roku 9 czerwca obchodzi się Dzień Księgowego. Data ta wywodzi się z historii polskiego związku księgowych, który został założony właśnie 9 czerwca 1907 roku w Warszawie. Związek ten nosił nazwę „Związek Buchalterów w Warszawie”. Dzień ten jest okazją do uhonorowania i docenienia pracy księgowych oraz ich wkładu w rozwój gospodarki kraju. To również dobry moment, aby podkreślić znaczenie rzetelnej i dokładnej księgowości dla każdej firmy, niezależnie od jej wielkości.

Adres e-mail

biuroroyalprofit@gmail.com

Numer kontaktowy

+48 502 693 625