Koszalin, ul. Piastowska 21, 75-400
Pon - pt : 10:00 - 17:00

Jak założyć firmę?

Jak założyć firmę?

Mówiąc o zakładaniu firmy, 90% osób ma na myśli jednoosobową działalność gospodarczą. Jest to najpopularniejsza, ale i najdroższa forma prowadzenia firmy. Aby przedstawiać wady i zalety trzeba określić punkt odniesienia. Najlepszą alternatywą dla JDG wydaje się być spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Dobrze się zastanów nad formą działalności. Co prawda istnieje potem taka opcja, jak przekształcenie działalności w spółkę z o.o., ale wiąże się z kosztami.

Plusy jednoosobowej działalności gospodarczej:

 • łatwa do założenia,
 • łatwa do prowadzenia,
 • generuje praktycznie zerowe koszty przy rejestracji,
 • posiada bardzo tanią księgowość.

Minusy jednoosobowej działalności gospodarczej:

 • przymus opłacania składek ZUS bez względu na to, czy firma generuje jakikolwiek obrót (przez pierwsze 6 miesięcy jesteś zwolniony z opłacania składek),
 • odpowiadanie własnym majątkiem za długi firmy.

Rejestracja firmy i wpis do CEIDG jest bezpłatny. Wystarczy posiadać profil zaufany, za pomocą którego podpiszesz wniosek rejestracyjny online.

Aby założyć firmę musisz wypełnić druczek CEIDG-1. Możesz to zrobić długopisem w Urzędzie Gminy lub przez Internet na rządowej stronie

Niestety wniosek CEIDG nie załatwia kwestii VAT-u ani kasy fiskalnej. Jeśli chcesz (lub musisz) być płatnikiem podatku VAT, to powinieneś udać się do Urzędu Skarbowego aby wypełnić formularz zgłoszeniowy VAT-R. Trzy ważne uwagi:

 1. Zwracaj uwagę na formularz VAT-R. Na początku roku wychodzi nowy, co zaznacza się w nawiasie. Aktualnie obowiązuje formularz VAT-R(13) – do pobrania tutaj.
 2. Urzędem właściwym dla celów rozliczania się z VAT jest w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej urząd właściwy ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. W praktyce to ten sam, w którym składasz roczny PIT.
 3. Po przedłożeniu formularza, nie musisz brać z Urzędu Skarbowego płatnego potwierdzenia zgłoszenia rejestracji jako płatnik VAT. Jest to dosyć istotne, ponieważ takie potwierdzenie kosztuje 170 złotych.

Nie trzeba być płatnikiem VAT, jeśli wartość sprzedaży firmy nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł (od 2017 roku, wcześniej było 150 000 zł). W Twoim przypadku – przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność gospodarczą w danym roku, limit ten uwzględnia się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności.

Szczegółowe zasady odstępstw i wyjątków określa ustawa o VAT. Jeśli nie masz zamiaru korzystać z usług biura rachunkowego to warto przeczytać.

Add Comment

Insurance Quote

  Choose type of Insurance:

  Level of protection:

  Contact details: